Grupa Wyszehradzka (V4) vs Nord Stream 2

Grupa Wyszehradzka (V4) vs Nord Stream 2
14. 12. 2016

Firma NEWTON Media Sp. z o.o.
CIC Warsaw / Varso Place
zbadała, jak w okresie od 12 do 18 października 2016 roku polskie i zagraniczne edia pisały na temat budowy Nord Stream 2 w opinii Grupy Wyszehradzkiej. Stanowisko przedstawicieli V4 w tej sprawie zostało przedstawione podczas szczytu w Rzeszowie. W badanym okresie w polskiej prasie, na portalach internetowych oraz w radiu i telewizji ukazało się 188 informacji (126 - internet, 15 - prasa, 47 - rtv).

nord 01.png

nord 02.png

Tematyka informacji

Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się w piątek i w sobotę (14-15 października) na Podkarpaciu. Rozmawiali m.in. o tożsamości europejskiej, miejscu grupy w Unii Europejskiej oraz o bezpieczeństwie energetycznym:

 • „Trzecia sesja z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej odbędzie się w sobotę w Rzeszowie. Będzie dotyczyła bezpieczeństwa energetycznego Środkowej Europy ze szczególnym uwzględnieniem rynku gazu.” (wyborcza.pl, 13.10.2016, „Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Łańcut i Rzeszów.”)

W ostatnim czasie bezpieczeństwo energetyczne szczególnie zaprząta głowę polityków Europy Wschodniej. Zwłaszcza budowa rosyjskiego gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego budzi duże emocje. Jeszcze przed szczytem w Rzeszowie i Łańcucie, w Warszawie odbyła konferencja „Polska: Brama dla dostaw LNG z USA dla Europy Środkowo-Wschodniej”, na której przedstawiciele z Polski i Stanów Zjednoczonych rozmawiali o perspektywach rozwoju dostaw gazu skroplonego przez terminal LNG w Świnoujściu. W konferencji wzięli również udział przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej:

 • „Konferencję otworzył prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Powitał ambasadorów USA i Węgier a także przedstawicieli wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej obecnych na Sali. Konferencja została poświęcona dyskusji na temat dostaw LNG z USA do Polski, a także jej sąsiadów, przy wykorzystaniu infrastruktury przesyłowej pod kontrolą Gaz-Systemu. Gaz-System stale rozbudowuje sieć przesyłową i połączenia międzysystemowe z naszymi sąsiadami. Terminal LNG w Świnoujściu może stać się bramą dla całego regionu i zwiększyć jego bezpieczeństwo energetyczne.” (biznesalert.pl, 12.10.2016, "Naimski: Projekty Bramy Północnej zasilą hub gazowy w Polsce")

Pomysł wykorzystania terminalu LNG w Świnoujściu do dywersyfikacji dostaw gazu dla Polski nie podoba się zwolennikom rosyjsko-niemieckiego projektu Nord Stream 2 - jak komentują publicyści:

 • „Chodzi o to, żeby europejski korytarz północ - południe zaczynał się w Norwegii i Świnoujściu, a nie niemieckim Greifswaldzie. Niemcy mogą zrealizować ten projekt, bo są duzi, ale muszą wiedzieć, że jest to wbrew interesom Polski i regionu i umacnia monopol Gazpromu - tłumaczy Piotr Naimski”. (Nasz Dziennik, 13.10.2016, str. 1, „Gazowe wrota”)

Polska w tej sprawie może jednak liczyć na Stany Zjednoczone.

 • „Stany Zjednoczone są bardzo zaangażowane dyplomatycznie we wsparcie wszelkich projektów dywersyfikacyjnych, a przeciw tym, które ją zmniejszają - zapewnia ambasador Jones. (…) - Nord Stream skoncentruje około 80 proc. gazu idącego z Rosji do Europy. To nie wygląda na dywersyfikację dostaw i to chyba nie jest dobry interes dla Europy - wskazuje Robin”. (jw.)

Swoje niezadowolenie z planowanego gazociągu Nord Stream 2 wyrazili wszyscy prezydenci obecni na sobotnim szczycie w Rzeszowie (Andrzej Duda – Polska, Andrej Kiska - Słowacja, Milosz Zeman - Czechy i Janos Ader - Węgry):

 • „Tutaj stanowisko naszych państw jest jednoznaczne. Wszyscy panowie prezydenci podtrzymują brak uzasadnienia ekonomicznego dla tej inwestycji, natomiast (podtrzymują - red) przekonanie o tym, że ta inwestycja ma charakter polityczny, a przede wszystkim, że jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie. Sprawnej to znaczy takiej, która rzeczywiście zapewni konkurencyjność dostaw, a tym samym rzeczywistą dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Europy, przechylając szalę zdecydowanie w jedną stronę, tzn. w stronę dostawcy wschodniego jakim jest Gazprom, czyli Rosja - mówił Andrzej Duda”. (polsatnews.pl, 15.10.2016, „Duda: budowa Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego”)

Andrzej Duda mówił niejednokrotnie, że dla utrzymania ładu i bezpieczeństwa w Europie niezbędna jest dywersyfikacja dostaw i poszukiwanie nowych źródeł:

 • „Tym poszukiwaniem nowych źródeł jest - jak podkreślił prezydent - zrealizowany przez Polskę gazoport w Świnoujściu, który umożliwia dostawy gazu skroplonego LNG z różnych źródeł na całym świecie, bo można kupować go od różnych dostawców”. (jw.)

Podobne zdanie wyraził Tomasz Poręba:

 • „Nowe źródła gazu dla Polski mogą stworzyć silny, regionalny rynek w tej części Europy, a w dłuższej perspektywie rynek ten stanie się rynkiem dla Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy - przekonywał Tomasz Poręba, którego sprawozdanie w tej sprawie przyjął w ostatnich tygodniach Parlament Europejski. - Przykładem jest choćby projekt Nord Stream 2 (NS2), który jest realizowany pomimo sankcji nałożonych na Rosję. Ponadto projekt ten stoi w jawnej sprzeczności z co najmniej dwoma celami Unii Energetycznej - zapewnieniem UE bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł dostaw oraz budową wspólnego rynku energii - zauważa Poręba”. (naszdziennik.pl, 16.10.2016, „Jest alternatywa dla gazu Rosji”)

Prezydent RP podsumowując dwudniowe spotkanie w Łańcucie i w Rzeszowie podkreślał, że Grupa Wyszehradzka w najważniejszych sprawach chce mówić jednym głosem:

 • „W najważniejszych sprawach chcemy mówić jednym głosem, to nasza siła i wartość – mówił wczoraj prezydent Andrzej Duda na zakończenie dwudniowego spotkania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci obok deklaracji jedności wyrazili również swą dezaprobatę dla budowy gazociągu Nord Stream 2”. (jw.)

nord 03.png
Opinie

Na temat budowy rosyjskiego gazociągu na dnie Bałtyku wypowiedzieli się wszyscy przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej (V4). Prezydenci Polski, Czech, Węgier i Słowacji zgodnie wyrazili sprzeciw wobec Nord Stream 2.

nord 04.png

 

W podobnym tonie przemawiali również inni politycy.

Wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczowicz:

 • „(…) dywersyfikowanie źródeł energii i utrzymanie niezależności energetycznej jest strategicznym priorytetem dla tego regionu. W takim znaczeniu, aby każdy kraj miał przynajmniej trzy różne źródła gazu”. (businessinsider.com.pl, 15.10.2016, „3 najważniejsze wypowiedzi dot. Nord Stream 2 ze spotkania Grupy Wyszehradzkiej”)

Europoseł Tomasz Poręba:

 • „Region V4 jest kluczowy dla upodmiotowienia Europy Środkowo-Wschodniej - jesteśmy bowiem oknem UE na Wschód. Mamy także swoją wizję polityki energetycznej dla regionu, która doskonale wpisuje się w unijną strategię budowy Unii Energetycznej”. (korso.pl, 15.10.2016, „Prezydenci państw Wyszehradu w Rzeszowie”)

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński:

 • „Nie widzimy innej możliwości ułożenia stosunków gospodarczych czy kulturowych, jak w granicach UE. Jeżeli myślimy poważnie, jako Grupa Wyszehradzka o wspólnocie interesów, to oczekujemy solidarności, prawdziwej - nie fałszywej, czego przykładem jest gazociąg Nordstream 2”. (parlamentarny.pl, 16.10.2016, „Kuchciński w Przemyślu: Przyszłość Polski to Unia Europejska”)

Prof. Heinrich Bes:

 • „Czy zagrożenie ze strony Rosji może być wspólnym planem? A co z premierem Węgier Victorem Orbanem i jego podziwem dla Putina? Mam wrażenie, że wspólnym wrogiem (tego regionu) nie jest Rosja, ale Bruksela i Berlin ze swoją polityką imigracyjną. Musimy uczyć się historii i nie możemy pozwolić czynnikom dzielącym przezwyciężyć nas w tej wspólnocie”. (stooq.pl, 15.10.2016, „Podkarpackie: w Przemyślu dyskutowano o Europie środkowo-wschodniej”)

Podsumowanie

Główny wniosek po skończonym szczycie w Rzeszowie, który wysnuli politycy i dziennikarze to: „czwórka wyszehradzka” mówi jednym głosem w sprawie projektu Nord Stream 2. Wszyscy prezydenci, którzy brali udział w spotkaniach na Podkarpaciu są mu przeciwni, ponieważ dla bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Środkowo-Wschodniej najważniejsza jest dywersyfikacja źródeł energii. Tymczasem Nord Stream 2 na pewno jej nie zapewni. Rozwiązaniem alternatywnym, które nie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu w Europie jest według Tomasza Poręby rozbudowa terminalu i połączeń gazowych na południu ze Słowacją i Czechami, na wschodzie
z Ukrainą i na północy z Norwegią i Litwą:

 • „Nowe źródła gazu dla Polski mogą stworzyć silny, regionalny rynek w tej części Europy a w dłuższej perspektywie rynek ten stanie się rynkiem dla Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy - przekonywał Poręba”. (Echo Dnia, 17.10.2016, str. 4, „Zanim skrytykujecie, napijcie się wody”)
 • „Uczestnicy szczytu są zgodni, że konieczna jest dywersyfikacja dostaw i poszukiwanie nowych źródeł. Strona polska mówiła o gazoporcie w Świnoujściu”. (Gazeta Wyborcza, 17.10.2016, str. 1, „JEDNYM GŁOSEM O NORD STREAM 2 I UCHODŹCACH”)

Ekspert ds. energetycznych Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. Mianowicie na ogromne poparcie Niemiec dla projektu Nord Stream 2. Jego zdaniem Polska powinna skupić się nie na tym czy ten gazociąg powstanie, czy nie, tylko na tym, żeby dywersyfikować źródła dostaw:

 • „Jeżeli nie uda się zablokować projektu Nord Stream 2, który jest jawnie wspierany przez Berlin, to trzeba przede wszystkim wykonać własne zadanie domowe, czyli dywersyfikować źródła dostaw - mówi PAP ekspert ds. energetycznych Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik. (…) Niemiecki wicekanclerz (Sigmar Gabriel) chyba już trzeci raz był w Moskwie, by rozmawiać o Nord Stream 2, te rozmowy nie są jawne, ale wiadomo, że projekt został tam omówiony. Jest to jawne wsparcie Berlina dla projektu Nord Stream 2, który jest bardzo mocno krytykowany w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział Jakóbik”. (rynek-gazu.cire.pl, 19.10.2016, „Jakóbik: jeśli nie uda się zablokować Nord Stream 2, trzeba dywersyfikować źródła dostaw”)

Więcej wiadomości

NEWTON Media

NEWTON Media Sp. z o.o.
CIC Warsaw / Varso Place

ul. Chmielna 73
00-801 Warszawa
T: +48 22 718 33 35
E-mail: sales@newtonmedia.pl

Dane rejestrowe:
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000175008
NIP: 954-23-53-892
REGON: 276939364
Kapitał zakładowy: 1 000 000,00 PLN

Kontakt z nami

Kontakt z nami

Facebook

 • Ekipa Newton Media po ukończeniu Runmagedonu :) Ciekawe czy do poniedziałku uda się nam wyczyścić obce formy życia z różnych zakamarków ciała...

  27. 5. 2017

LinkedIn

 • NEWTON Media Sp. z o.o.
  CIC Warsaw / Varso Place jest częścią międzynarodowej grupy oferującej swoje usługi na rynku polskim, czeskim i słowackim…

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.