Viktor Orban: Człowiekiem Roku XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy

Viktor Orban: Człowiekiem Roku XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy
14. 12. 2016

Firma NEWTON Media Sp. z o.o.
CIC Warsaw / Varso Place
zbadała, jak w okresie od 5 do 18 września 2016 roku polskie i zagraniczne media pisały na temat przyznania Nagrody Człowieka Roku Viktorowi Orbanowi podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W badanym okresie w polskiej prasie, na portalach internetowych oraz w radiu i telewizji ukazały się 603 informacje.

orban 08.png
Tematyka informacji

Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy przyznano Nagrodę Człowieka Roku premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi. W ubiegłych latach laureatami byli m.in. Jan Paweł II, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Jerzy Buzek, prezydent Czech Vaclav Havel czy premier Słowacji Robert Fico, a rok temu prezes Jarosław Kaczyński.

Jak wytłumaczyła w rozmowie z Onetem Katarzyna Grabka z Instytutu Studiów Wschodnich,
który organizuje Forum Ekonomiczne w Krynicy nagroda dla człowieka roku jest przyznawana przez kapitułę większością głosów. Otrzymują ją ludzie, którzy w ciągu ostatniego roku mogą się pochwalić znaczącymi osiągnięciami.

W pierwszym dniu Forum, czyli 6 września dziennikarze spekulowali, kto otrzyma to prestiżowe wyróżnienie. Przypuszczano, że może to być właśnie Viktor Orban:

 • „We wtorek poznamy też Człowieka Roku Forum Ekonomicznego. W ubiegłym roku tytuł ten przypadł Jarosławowi Kaczyńskiemu. Teraz w gronie kandydatów wymieniany jest premier Węgier Viktor Orban.“ (Gazeta Wyborcza, 06.09.2016, str. 1, „Politycy i biznesmeni jadą do wód“)

Z kolei Zygmunt Berdychowski, organizator i przewodniczący Rady Programowej ujawnił,
że nominowanych do nagrody jest siedem osób, w tym: prezydent Rumunii Klaus Iohannis, premier Węgier Viktor Orban, Andrzej Rzepliński i Andrzej Zoll.

W międzyczasie węgierski premier wziął udział w debacie premierów:

 • „Późnym popołudniem odbyła się debata premierów: Polski – Beaty Szydło, Czech – Bohuslava Sobotki, Węgier – Viktora Orbana, Słowacji – Roberta Fico i Ukrainy – Wołodymyra Hrojsmana. Jej uczestnicy przekonywali, że w wielu kwestiach Europa Środkowa i Wschodnia może mówić jednym głosem.“ (Dziennik Polski, 07.09.2016, str. 4, „Czas na husarię ekonomiczną“)

Pani premier Beata Szydło po tej dyskusji podkreślała znaczenie Grupy Wyszehradzkiej, zwłaszcza
jej sposób postrzegania Unii Europejskiej:

 • „Grupa Wyszehradzka jest w tej chwili istotnym podmiotem, który ma nie tylko duże ambicje, ogromy potencjał, ale jest tym gronem państw, które ma receptę na Unię Europejską - powiedziała po spotkaniu premier Beata Szydło. Dodała, że UE powinna postawić na parlamenty europejskie i być bliżej obywateli, nie może zmuszać państw do prowadzenia konkretnej polityki migracyjnej. Polska premier zaznaczyła, że wspólne stanowisko wobec wyzwań UE grupa V4 przedstawi po szczycie zaplanowanym na 16 września.“ (jw.)

Również prezes Jarosław Kaczyński wystąpił na wspólnym panelu dyskusyjnym razem z Orbanem:

 • „Prezes PiS i premier Węgier mówili o patriotyzmie gospodarczym i kryzysie świadomości w Europie. - Nie ma czegoś takiego, jak naród europejski - mówił Orban. Z kolei Kaczyński dodawał: żeby dokonała się kontrrewolucja, wymagane są zmiany wewnątrz UE.“ (onet.pl, 06.09.2016, „Orban i Kaczyński zapowiadają »kontrrewolucję« w Unii Europejskiej”)

Po odebraniu z rąk Beaty Szydło rzeczonej nagrody Victor Orban powiedział:

 • „Z wielkim szacunkiem dziękuję i przyjmuję tę nagrodę.“ (24kurier.pl, 07.09.2016, „Orban z honorowym tytułem“)

Oprócz tradycyjnych podziękowań zaakcentował, że to jest laur dla całej Europy Środkowej, która musi zachować „swoją tożsamość historyczną, religijną, narodową“. Według niego „stoimy u wrót wielkich czasów, a cały nasz kontynent się przemieni“. (businessinsider.com.pl, 06.09.2016, „Victor Orban Człowiekiem roku Forum Ekonomicznego w Krynicy“)

Laudację na cześć wyróżnionego polityka wygłosił Igor Janke, dziennikarz i publicysta, autor książki „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie“. Mówił o przywódcy Węgier tak:

 • „Ten polityk od samego początku był człowiekiem umiejącym doskonale analizować, budować strategię, przedstawiać bardzo odważne wizje i - co ważne - realizować je. (…) W takich trudnych czasach, w jakich żyjemy, tylko tacy politycy mogą coś zmienić (…). Viktorze, życzę ci, abyś pozostał dalej tym niepozornym napastnikiem jeszcze przez wiele lat; byś walczył w polityce, byś nie poddawał się.“ (tvp.info, 06.09.2016, „Viktor Orban uhonorowany nagrodą Człowieka Roku. »Abyś pozostał dalej tym niepozornym napastnikiem«“)

Przy okazji przyznania Nagrody Człowieka Roku osoby związane z mediami, dziennikarze i politycy przybliżali sylwetkę Viktora Orbana, rozprawiali o jego drodze politycznej i jego decyzjach, które komentowali inni europejscy politycy:

 • „Tematem numer jeden w wypowiedziach Orbana jest w ostatnich miesiącach kryzys migracyjny - Węgry przeżyły bowiem w ub. roku napływ ogromnej liczby uchodźców. (…) Jednocześnie Orban podkreśla konieczność zmian w UE. - Europa utraciła globalną rolę i stała się graczem regionalnym, nie jest w stanie ochronić własnych obywateli, nie jest w stanie ochronić własnych granic zewnętrznych, nie jest w stanie jednoczyć swej społeczności, bo Wielka Brytania właśnie z niej wystąpiła – mówił w lipcu, wskazując np., że Unia powinna mieć własną armię.“ (polskieradio.pl, 06.09.2016, „Viktor Orban »Człowiekiem roku« na forum w Krynicy“)

Zastanawiano się także nad wpływem polityki Orbana na Polskę:

 • „Od objęcia rządów w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość nasiliły się dwustronne kontakty polityczne między Polską i Węgrami, m.in. premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda byli na Węgrzech, a prezydent Węgier Janos Ader wziął w Polsce udział w uroczystościach w 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca. (…) Węgierski premier występował w obronie Polski na forum międzynarodowym, mówiąc m.in., że jego kraj nigdy nie poprze ewentualnych kroków Brukseli mających na celu wprowadzenie unijnych sankcji przeciwko Polsce.“ (jw.)

orban 01.pngorban 02.png

Opinie

Przyznanie nagrody węgierskiemu premierowi spowodowało lawinę komentarzy polityków, dziennikarzy i ekspertów z różnych dziedzin. Zarówno osoby z obozu rządzącego, jak i opozycji wypowiadali się na ten temat i oceniali słuszność wyboru Rady Programowej Forum:

 • Dziwi nagroda dla polityka, który przez wiele lat był na cenzurowanym przez biznes i media tzw. głównego nurtu - mówi w audycji »Komentatorzy« Zbigniew Parafianowicz z »Dziennika. Gazety Prawnej«. Michał Szułdrzyński z »Rzeczpospolitej« uważa, że premier Węgier w sferze gospodarczej jest bardzo skuteczny.“ (polskieradio.pl, 07.09.2016, „Orban nagrodzony w Krynicy. To koniunkturalizm polskiego biznesu?“)
 • „Z dr. SŁAWOMIREM SADOWSKIM, politologiem z UKW w Bydgoszczy, o zasługach Viktora Orbana - Człowieka Roku: (…) Poza twardą postawą podczas ubiegłorocznego kryzysu migracyjnego Orban niczym się przez ten rok nie wykazał. To chyba ukłon - przez Orbana - środowisk gospodarczych w kierunku PiS. Nie widzę innego uzasadnienia.“ (Gazeta Pomorska, 08.09.2016, str. 2, „Polak-Węgier - dwa bratanki w Unii Europejskiej“)
 • To zaszczyt dla samego Forum - mówiła Szydło. - Orban to zły przykład dla Polski - kontrował członek kapituły i polityk SLD Krzysztof Gawkowski. (…) Dla Jarosława Gowina premier Węgier jest jednym z najwybitniejszych polityków. A dla Jarosława Kaczyńskiego Orban jest sojusznikiem w kulturowej rewolucji Europy. Innego zdania jest opozycja. - Orban doprowadził do sytuacji, w której przedsiębiorcy zastanawiają się, czy nie będzie dla nich nowych ograniczeń. To nie jest dobry przykład dla Polski. - mówi Krzysztof Gawkowski, członek kapituły i polityk SLD.“ (onet.pl, 07.09.2016, „Victor Orban Człowiekiem Roku w Krynicy. Rząd chwali, opozycja krytykuje“)
 • Głos Polski w Europie jest coraz lepiej słyszalny dzięki dobrej pracy premierów Grupy Wyszehradzkiej, a background dał właśnie pan premier Orban i Jarosław Kaczyński - mówi o premierze Węgier marszałek Senatu Stanisław Karczewski.“ (onet.tv, 06.09.2016, „Karczewski o Orbanie: to świetny, skuteczny polityk“)

Podsumowanie

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest prestiżowym wydarzeniem dla osób skupionych wokół europejskiej gospodarki, a Krynicę od lat nazywa się polskim Davos, bo to tu elity polityczne, gospodarcze i intelektualne Europy Środkowo-Wschodniej spotykają się i podejmują dialog o przyszłości Europy i świata. Forum z roku na rok zyskuje coraz większą rangę. Dlatego też, Nagroda Człowieka Roku przyznawana przez Radę Programową Forum budzi takie emocje i staje się tematem artykułów, wypowiedzi w telewizji i radiu oraz komentarzy w mediach społecznościowych. Jedni zgadzają się z wyborem rady, inni poddają go w wątpliwość.

Tak też było z wyróżnieniem Viktora Orbana. Nominacja węgierskiego premiera do najważniejszej nagrody Forum przykuła uwagę polskich i zagranicznych mediów. Burzliwą dyskusję wywołał komentarz Orbana dotyczący pomocy dla migrantów:

 • „Premier Węgier Viktor Orban podkreślił we wtorek w Krynicy potrzebę ochrony europejskich granic w związku z falą uchodźców. Zaznaczył, że potrzebna jest - jak mówił - dobra pomoc dla migrantów, kierowana do miejsc, skąd przybywają oni do Europy. (…) - Musimy dobrze pomagać, czyli pomagać tam, gdzie jest kłopot, a nie przyprowadzać ten kłopot tutaj. Europa dzisiaj źle pomaga, bo przyprowadza tu problem, zamiast tam wysyłać pomoc - powiedział premier Węgier podczas panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy.“ (kresy.pl, 06.09.2016, „Orban o pomocy Europy dla migrantów: nie można na granicach sadzić kwiatów i ustawiać pluszaków“)

Ten i inne problemy zaprzątające teraz głowy polityków europejskich (np. Brexit) stały się przedmiotem dyskusji nieformalnego szczytu w Bratysławie, gdzie obok wiodących przywódców takich jak Angela Merkel, pojawili się przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej.

Media zagraniczne

Słowacja: 19 informacji

 • „Orban, likwidator roku“
 • „Orban człowiekiem roku“
 • „Orban dostaje nagrodę człowieka roku, tę samą, którą Fico dostał w przeszłości“
 • „Orban człowiek roku. To jest Polska decyzja“

orban 03.png

Chorwacja: 12 informacji

 • „Viktor Orban, największy syn narodów i narodowości“
 • „Orban polskim człowiekiem roku z powodu polityki wobec imigrantów“

orban 04.pngCzechy: 9 informacji

 • „Viktor Orban został człowiekiem roku“
 • „Wzajemny podziw Orbana i Kaczyńskiego: Chcemy w UE po Brexicie rewolucji kulturalnej“

orban 05.png

Bośnia i Hercegowina: 3 informacje

 • „Polacy ogłosili Orbana człowiekiem roku ze względu na stosunek do migrantów“

orban 06.png

Serbia: 3 informacje

 • „Viktor Orban człowiekiem roku“
 • „Polska oddała hołd węgierskiemu premierowi; Viktor Orban z tytułem Osobowości Roku“

orban 07.png

 

Słowenia: 0 informacji

Macedonia: 0 informacji

Więcej wiadomości

NEWTON Media

NEWTON Media Sp. z o.o.
CIC Warsaw / Varso Place

ul. Chmielna 73
00-801 Warszawa
T: +48 22 718 33 35
E-mail: sales@newtonmedia.pl

Dane rejestrowe:
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000175008
NIP: 954-23-53-892
REGON: 276939364
Kapitał zakładowy: 1 000 000,00 PLN

Kontakt z nami

Kontakt z nami

Facebook

 • Ekipa Newton Media po ukończeniu Runmagedonu :) Ciekawe czy do poniedziałku uda się nam wyczyścić obce formy życia z różnych zakamarków ciała...

  27. 5. 2017

LinkedIn

 • NEWTON Media Sp. z o.o.
  CIC Warsaw / Varso Place jest częścią międzynarodowej grupy oferującej swoje usługi na rynku polskim, czeskim i słowackim…

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.